A Rendőrség novemberi hírlevele
Ebben az időszakban a közlekedési balesetek legfőbb oka, hogy a gépjárművezetők nem az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetik járműveiket. Ősszel a legtöbb problémát a csúszós út és a romló látási viszonyok okozzák, ezért lényeges, hogy minden járművezető megfelelően felkészítse járművét és természetesen saját magát (felelős gondolkodás, a szabályok tisztelete, preventív vezetéstechnikai felkészültség) is ezekre a körülményekre.
Az őszi időszakban a látási viszonyok gyakran rosszak, korán sötétedik, hosszabb ideig kell használni a gépjármű világítóberendezéseit - ezért is nagyon fontos, hogy azok megfelelően működjenek. A fényszórókat és a többi lámpát ilyenkor gyakran kell tisztítani. A gépjárműveket - főleg hosszabb autóút előtt - ajánlatos alaposan átnézni, megvizsgálva minden biztonsági berendezést és tartozékot.
Sokan csupán az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzésére figyelnek, holott az őszi közlekedés fontos kelléke lehet a jól működő ablaktörlő, a megfelelő ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő. A fűtő-hűtő berendezések kifogástalan működése is elengedhetetlen.
Próbáljanak meg fokozatosan alkalmazkodni a megváltozott látási és útviszonyokhoz, tekintettel a ködös, esős időjárásra. Nagyobb követési távolság tartásával megelőzhetők az erre az időszakra leginkább jellemző "koccanások", és az azokkal együtt járó kellemetlenségek. Lassabb, körültekintőbb előrelátóbb vezetéssel előzzék meg a közlekedési baleseteket. Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázzanak az úttest mellett haladó gyalogosokra, valamint fokozott figyelemmel legyenek a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén figyelmetlenül az úttestre lépő gyalogosokra.
Egyre növekszik a reggeli időszakokban a munkába érés ideje, ezért fontos, hogy korábban induljanak el otthonról. A reggeli késést ne próbálják meg nagyobb sebesség megválasztásával behozni, mert ezzel nem csak magukat és családjaikat, hanem az Önökkel egy időben közlekedők testi épségét és életét is veszélyeztetik.
Soha ne bocsátkozzanak felesleges előzésekbe, ne zavarják meg a reggeli lassúbb, de egyenletes és biztonságos tempóban haladó forgalmat.
Ősszel korábban sötétedik, így a kerékpárosok szürkületben és sötétedés után is gyakran közlekednek járműveikkel. Ködös, borongós, esős idő esetén romlanak a látási viszonyok, ezért a kerékpárok kivilágítása már korlátozott látási viszonyok közt is nagyon fontos!
Jól működő világítás, fényvisszaverő eszközök és megfelelő öltözék (feltűnő színű ruha, fényvisszaverő kiegészítők) esetén a kerékpárosok, gyalogosok a sötétben is jól láthatóvá válnak.
Ebben az időszakban fokozottan kell figyelni az oldalszélre is, hiszen a kerékpár könnyen felborul, ha egy nagy sebességű gépjármű elhalad mellette. Sok baleset oka a szabálytalan kanyarodás, ezért lényeges, hogy a művelet megkezdése előtt a kerékpáros mindig nézzen hátra, és ne feledkezzen meg az irányjelzésről sem.
Figyelem!
A kerékpárosokat érintő közlekedési balesetek bekövetkezésének másodlagos okaként gyakran a kerékpárt ittas állapotban vezető (hajtó) személy felelőtlen magatartását találjuk.
A szüret után kiforró borok alkohol fogyasztására csábítanak a pincékben. Tilos vezetés előtt és alatti alkoholt fogyasztani! A borok kóstolgatását követően nem érdemes kockáztatni, Magyarországon zéró tolerancia van! Alkoholfogyasztás előtt gondoskodjon mindenki a külföldön már oly népszerű „buli sofőrről”. Sok kellemetlen pillanattól kímélheti meg egy józan autóvezető az alkoholt fogyasztót, aki esetleg vezetni vágyna.
Ajánlott a vadsíp elhelyezése az autókon, valamint különösen ősszel fontos még komolyabban venni a „Vadveszély” jelzőtáblát, mivel az állatok nászukat élik, emellett a vadászati szezonban zaklatottak és nem törődnek semmivel, csak az ösztöneik vezérlik őket.
Az őszi mezőgazdasági és betakarítási munkálatok alkalmával a földutakon közlekedő gépek a közutat keresztezve gyakran hordanak fel sarat az úttestre. A felhordott sárfelület csúszós, veszélyes útszakaszokat teremt. Emellett levelek is hullanak az aszfaltra. Ködös, párás és esős idő váltakozik, a nyáron megszokottnál korábban sötétedik. Figyeljünk a megváltozott és gyakran balesetveszélyessé váló útviszonyokra és a közúton közlekedő gyalogosokra! Számolni kell a sebesség megválasztásánál arra, hogy megnövekszik a fékút és a féktávolság!
Amennyiben a hőmérséklet 7 Celsius-fok alá csökken, a nyári gumik használata már veszélyes lehet. Magyarországon egyelőre csak ajánlott a gumik cseréje szezonváltás idején, azonban több európai országban kötelező a gumikat télire cserélni, adott időjárási viszonyok között pedig megkövetelik a hólánc használatát is. Ne feledjük: csak négy tenyérnyi felületen közlekedünk (a megengedett sebességhatárok között), akár rosszak, akár jók az út- és az időjárási viszonyok! Nem éri meg kopott, vagy rossz minőségű gumikkal a saját és a gépjárműben utazók testi épségét, életét veszélyeztetni! Kerüljük el a szervizekben a tumultust, időben gondoljunk a kerékcserére.
Ezen alapvető szabályok és tanácsok betartásával minimálisra csökkenthető a balesetek kockázata, még a kritikusabb őszi időszakban is.
A közlekedés során soha ne feledjék, hogy csak annyira vigyázzanak másokra és mások értékeire, mint ahogy azt másoktól, magunk vonatkozásában elvárják. Ha a fenti tanácsokat megfogadva közlekednek, ezzel már sokat tettek a baleset-megelőzés érdekében.
Kérjük, hogy figyeljenek egymásra, legyenek partnerek a közlekedésben és tartsák be a közlekedési szabályokat!
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztálya