Megelőzési tanácsok iskolakezdéshez
Szeptember elején nyitják kapuikat a nevelési, oktatási intézmények. Kezdődik a tanév, sok kisgyermeket visznek szüleik, nagyszüleik bölcsődékbe, óvodákba, iskolákba.
A Rendőrség felhívja a közlekedők figyelmét a fokozott óvatosságra, kellő körültekintésre, hiszen várhatóan megnövekszik a forgalom a fenti intézmények környékén.
A gyermekeket különösen óvni kell; legyen szó a közúti közlekedés veszélyhelyzeteiről, a személyüket érintő jogsértésekről, bármilyen rossz szándékú befolyástól – vagy csak a tapasztalatlanságukból fakadó átgondolatlan döntésekről, mivel életkorukból adaódóan a számukra ismeretlen élethelyzetekben nem érzik a veszélyt.
A közlekedési balesetek elkerülését segítő tanácsok:
Ha a gyalogosforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülék zöld fénye villog és már leléptél az úttestre, akkor szedd a lábad! Ha még a járdán állsz, semmiképp ne indulj el! A fényjelző készülék jelzését mindig be kell tartani, amikor szabad az áthaladás, akkor se feledkezz meg a körültekintésről!
Utasként közlekedve a rendelkezésre álló passzív biztonsági eszközöket mindig használni kell! Az iskolakezdés új életformát jelent a kisdiákoknak és a családjuknak. A sok új információ, feladat közben nem szabad elfeledkezni a kisgyermekek személyi biztonságáról, amelyért – a gyerekkel együtt – a szülők is sokat tehetnek. Az óvodában a gyerekek megismerkednek a közlekedés alapvető szabályaival: ha piros a lámpa, tilos átmenni az úton – ezt minden kisgyermek tudja. A gyalogosan közlekedőknek érdemes időt szakítani tanévkezdés előtt és kézen fogva elballagni az iskoláig, közben megbeszélni a legfontosabb élethelyzeteket, amely az adott útszakaszon előfordulhat.
Van persze a közlekedésen túl is néhány olyan szabály, amit ismerni kell:
- Ha az utcán segítségre szorulsz, fordulj felnőtt emberhez! Ha van a környéken rendőr, akkor hozzá!
Értéktárgyaidat (mobiltelefon, MP4 lejátszó, értékes ékszer, nagy összegű készpénz, stb.) ne vidd az iskolába. Ha valamilyen okból szükséged van ezekre, akkor nyakadban, zsebedben tárold, lehetőség szerint zárható szekrénybe helyezd el, hogy meglétüket mindig ellenőrizni tudd (a mobiltelefont mindig lenémítva vagy kikapcsolva tárold a szekrényben, ha csörög, ne legyen figyelemfelkeltő).
Tanácsok kisiskolások szüleinek:
MERT MINDENKIT HAZAVÁRNAK!